www.nfa.pl/

:: Wiekopomne dzieło towarzysza Stalina uwieńczone przez prezydenta RP
Artykuł dodany przez: nfa (2008-03-10 18:42:09)

Cezary Wójcik

Wiekopomne dzieło towarzysza Stalina

uwieńczone przez prezydenta RP

We wtorek, 26 lutego, Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 23 stycznia 2008 r. o nadaniu Akademii Medycznej w Warszawie nazwy „Warszawski Uniwersytet Medyczny”. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw w piątek, 7 marca, i uprawomocni się po 14 dniach od publikacji.

Tym samym prezydent Lech Kaczyński dokonał kroku prawnego sankcjonującego dokonany w 1950 roku gwałt na polskiej nauce, jakim było oderwanie Wydziałów Lekarskich i Farmaceutycznych od Uniwersytetów i utworzenie na wzór sowiecki oddzielnych uczelni medycznych noszących nazwę Akademii Medycznych.

Decyzja powołania odrębnych uczelni medycznych została przywitana z radością przez kolaborantów i oportunistów wychwalających „wypróbowany model radziecki”.

Zastraszone środowisko nie było w stanie protestować zszokowane bestialskim mordem dokonanym na profesorze medycyny Marianie Grzybowskim.

Po obaleniu komunizmu i ponownym odzyskaniu przez Polskę niepodległości podniosły się głosy o konieczności powrotu Wydziałów Lekarskich i Farmaceutycznych na łono Uniwersytetów.

W Krakowie Akademia Medyczna scaliła się z Uniwersytetem Jagiellońskim przyjmując nazwę Collegium Medicum, podczas gdy Akademia Medyczna w Bydgoszczy scaliła się z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Niestety, pozostałe Akademie Medyczne obrały inny kurs. Elity profesorskie uczelni medycznych przeraziły się myślą, że będą musiały się pożegnać z biurami, gronostajami i podporządkować decyzjom rektorów uniwersytetów, którym przecież może być jakiś fizyk, czy nie daj Boże humanista!

Sztuczne twory powołane decyzją komunistycznych władz same zapragnęły przemianować się na Uniwersytety.

Tak więc ręce zacierają pracownicy zakładów grawerskich, którzy będą szykować nowe mosiężne i brązowe tabliczki z nazwą „Warszawski Uniwersytet Medyczny”, która zastąpi nazwę „Akademia Medyczna w Warszawie”.

Podobny ruch będzie w zakładach wykonujących pieczątki, w drukarniach szykujących nowy papier firmowy i w zakładach krawieckich szykujące nowe togi i gronostaje. Zaprawdę, znakomite to cele na wydawanie pieniędzy podatników!

Smutne to czasy, kiedy prezydent Lech Kaczyński podpisuje ustawę sankcjonującą dzieło komunistów sprzeczne z tradycją polskiej nauki i medycyny. Dlaczego nie zawetował tej ustawy? Dlaczego nie doczekaliśmy się powołania Collegium Medicum Uniwersytetu Warszawskiego im. Józefa Piłsudskiego?

Cezary Wójcik
adres tego artykułu: www.nfa.pl//articles.php?id=485