www.nfa.pl/

:: Starszaki, do roboty!
Artykuł dodany przez: nfa (2007-12-17 07:45:58)

Karol Życzkowski

Starszaki, do roboty!


W roku 2007 European Research Council przeprowadził pierwszy konkurs na europejskie granty w „młodzieżowej” kategorii ERC Starting Independent Research Grant. Jak pokazały niedawno ogłoszone wyniki w tym konkursie młodzi naukowcy z Polski nie odnieśli sukcesów: niewiele polskich wniosków przeszło do drugiego etapu konkursu, a do realizacji w Polsce nie został zakwalifikowany żaden wniosek ! Dlatego szef Rady naszego Niezależnego Forum Akademickiego, dr Cezary Wójcik z amerykańskiego uniwersytetu w Evansville słusznie bije na alarm w swym ostatnim artykule http://www.gazetawyborcza.pl/1,76842,4708655.html takze http://www.nfa.alfadent.pl/articles.php?id=449 na ten temat: ogłoszone wyniki konkursu jasno uwidaczniają niewesołe położenie nauki polskiej.

Długo by można dyskutować nad przyczynami takiego stanu rzeczy oraz wskazywać możliwe środki zaradcze. Od kilku lat pisałem artykuły na ten temat,

(patrz ZNAK 2003 http://www.miesiecznik.znak.com.pl/wittlin579.php,

Tygodnik Powszechny 2004 http://chaos.if.uj.edu.pl/~karol/pdf/tp.pdf,

NFA 2006 http://www.nfa.alfadent.pl/articles.php?id=247

próbując wskazywać konkretne zmiany w organizacji nauki polskiej, które zwiększyły by międzynarodową konkurencyjność nauki polskiej.

Zamiast znów wracać do nierozwiązanych wciąż ogólnych problemów, tym razem bezpośrednio przejdę do rzeczy: jeden europejski konkurs w ramach 7 programu ramowego przegraliśmy z kretesem, ale przed nami wnet kolejna szansa.

W dniu 30 listopada European Research Council http://erc.europa.eu/ ogłosił szczegóły pierwszego konkursu o granty w kategorii ‘otwartej’. O grant ERC Advanced Grant mogą ubiegać się uczeni na dowolnym szczeblu kariery akademickiej. Otwartość formuły konkursu sprawia, że startować mogą doświadczeni badacze z dużym dorobkiem naukowym, więc jest to raczej konkurencja dla ‘starszaków’.

Data składania wniosków konkursu AdG1 upływa w dniu 28 lutego 2008. Fundusze konkursu obejmują niemała sumę 525 milionów Euro, która zostanie podzielona na granty dla „scientifically independent researchers, world-class leaders in their own right”. Można wnioskować o granty co najwyżej pięcioletnie, z rocznym budżetem nie przekraczającym pół miliona (Euro...).

Proszę państwa: przed nami stoi szansa na spore pieniądze.. Może niewielka, ale jednak jest, bardziej realna niż szansa na wygranie w losowaniu totolotka. Zamiast znów narzekać na brak środków i dalej biadać nad niewątpliwie ciężka dolą naukowca w Polsce, możemy sami powalczyć o spore środki na badania. Trzeba tylko być dobrym (a przecież wszyscy jesteśmy tacy dobrzy, jak Małysz; jak komuś nie podobają się jego tegoroczne miejsca w pierwszej dziesiątce skoczków na świecie, to niech sam w swej dziedzinie wskoczy do pierwszej dziesiątki!) i zachcieć chcieć.

Pesymiści zakrzykną zgodnie, że na sukces w takim konkursie szansę mamy jedynie iluzoryczną. Przecież Syrenką trudno jest się ścigać z Mercedesem, a wiec na skutek niedoinwestowania przez ostatnie 60 lat naukowcy z Polski nie mogą konkurować ze świetnie wyposażonymi laboratoriami Zachodu. Ta chwytliwa teza, sugerująca łatwą bezczynność, nie do końca jest prawdziwa.

Miałem niedawno okazję rozmawiać z polskim członkiem panelu, który w mijającym roku oceniał w Brukseli granty ‘juniorów’. Poziom składanych wniosków w istocie był wysoki, a konkurencja była wielka. Autorzy połowy przyznanych wniosków pracują w najlepszych Europejskich laboratoriach, są uczniami znanych autorytetów oraz mimo młodego wieku maja już znaczne osiągnięcia w swej dziedzinie. Krótko mówiąc, trudno wyobrazić sobie, aby ‘junior’ z Polski mógł ich pokonać. Ale była też druga połowa zwycięskich wniosków, które pochodziły z krajów nowej Europy: kilka wniosków z Węgier, jeden z Czech, kilka z Cypru. Wnioski bardzo dobre, ale nie genialne. Wnioski, które równie dobrze mogłyby zostać napisane przez autorów z Polski. Mogły, ale nie zostały...W każdym razie, powodzenie uczonych z krajów nowo dołączonej ‘dziesiątki’ pokazuje, że sukces jest możliwy, także dla nas.

A więc: starszaki do roboty! Podyskutujmy do końca roku co, z kim i jak zaplanować, a od stycznia zabierzmy się do pisania wniosków. Czasu nie ma za dużo, ale można się sprężyć i zdążyć z wnioskiem do końca lutego 08. Sądzę, że warto jest się dzielić z drugimi doświadczeniami w przygotowaniu wniosku – może redaktor NFA wygospodaruje na Forum specjalną rubrykę dyskusyjną dla przygotowujących wnioski ERC Advanced Grant.

Ktoś powie, że to pani minister (pan rektor, pan dyrektor) powinien zachęcać nas do pisania wniosku... Owszem może (i nawet powinien) stosować na nas metodę kija i marchewki. Nie byłoby to takie trudne – Minister może ufundować dodatkowe programy typu SPUB, dla wszystkich autorów, których wnioski przejdą przez pierwszy etap selekcji. Rektor może sprawić, aby administracja uczelni była zobowiązana pomagać autorom wniosku w przygotowaniu części formalno-budżetowej. Dziekan (Dyrektor Instytutu) może wypłacać roczne premie dla wnioskodawców ze swych wydziałów. Pewnie kiedyś tak się stanie, ale teraz zabierzmy się do roboty nie czekając aż nas do tego poproszą. Jeżeli tym razem nam się nie uda, łatwej będzie nam przygotować jeszcze lepszy wniosek w kolejnym roku, tub też doradzić młodszemu koledze aby lepiej napisał swój wniosek w kolejnym konkursie ‘młodzieżowym”!


Wyniki konkursu AdG1 maja być ogłoszone na jesieni 2008. Z pewnością za rok Cezary Wójcik znów zasiądzie przed swym komputerem w dalekiej Indianie, aby patrząc z tego komfortowego dystansu podsumować kolejny rok rozwoju nauki polskiej. Oby analizując nowe wyniki Cezary mógł z zadowoleniem stwierdzić: Miałem rację podnosząc larum w grudniu zeszłego roku, gdyż w nowym konkursie pod względem liczby wniosków składanych wyprzedziliśmy Czechy i Słowację łącznie, pod względem liczby wniosków w drugim etapie dogoniliśmy Węgry, a pod względem wniosków przyznanych jesteśmy już przed Cyprem i Grecja...


Marzy mi się tylko, aby tak było. A jak będzie, zobaczymy już za rok. Na razie, Redakcji Forum oraz wszystkim jego czytelnikom przesyłam serdeczne życzenia Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz kilku mądrych postanowień na Nowy Rok.

Natomiast w Nowym Roku 2008 

- licznych sukcesów w badaniach naukowych,

- a także pozyskiwania obfitych środków na ich prowadzenie,

życzy

Karol Życzkowski (Kraków)

======================

Od Redakcji:

Dzial ERC Advanced Grant  zostal  otwarty  w bloku INNE pod adresem  http://www.nfa.alfadent.pl/articles.php?topic=53

A wiec do roboty i nie biadolic ! 
adres tego artykułu: www.nfa.pl//articles.php?id=454