www.nfa.pl/

:: List do Przewodniczącego KRASP
Artykuł dodany przez: nfa (2006-03-13 08:41:22)

List do Przewodniczącego KRASP - O kłopotach w awansowaniu młodych naukowców


Przewodniczący KRASP
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Luty
Rektor Politechniki Wrocławskiej
ul. Wybrzeże Wyspiańskiego 27
50-370 WrocławW odpowiedzi na apel KRASP o 'ogólnopolską debatę o kłopotach w awansowaniu młodych naukowców' patrz http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3012846.html na portalu NIEZALEŻNE FORUM AKADEMICKIE został otwarty GORĄCY TEMAT Debata o kłopotach w awansowaniu młodych naukowców http://www.nfa.pl/news.php?id=150 którego podsumowanie zostało przedstawione w tekście pod tytułem 'O kłopotach w awansowaniu młodych naukowców' http://www.nfa.pl/articles.php?id=203 (także w załączniku). Autor podsumowania pisze pod pseudonimem z obawy o możliwość kłopotów przy awansowaniu. Jest to niestety standard w systemie nauki i edukacji w Polsce, że osoby boją się wypowiadać swoim, pełnym głosem z uzasadnionej obawy przed konsekwencjami. Działania operacyjne jakie podejmowane są przeciwko mówiącym otwarcie odnoszą swój skutek.

Zacytuję Romana Ingardena: 'Swoboda dyskusji? -Ależ oczywiscie, tak. To niezbędny warunek wszelkiego postępu w nauce i czynnik równie istotny dla wszelakiego rozwoju kulturalnego i społecznego '. Niestety ten warunek postępu w nauce nie jest spełniony !

Ks. J. Tischner pisał :'Dialog oznacza, że ludzie wyszli z kryjówek, zbliżyli się do siebie, rozpoczęli wymianę zdań. Początek dialogu- wyjście z kryjówki - jest już dużym wydarzeniem. Trzeba się wychylić , przekroczyć próg, wyciągnąć rękę, znaleźć wspólne miejsce do rozmowy.' Ale to juz historia. Żeby przetrwac ludzie znowu schowali się do kryjówek, szczególnie ludzie ze środowiska akademickiego o ile nie zostali wcześniej z niego wykluczeni za wychylanie się. Dialog natomiast myli się z monologiem.

Przypomnę, że NFA (www.nfa.pl) to wolny głos środowiska akademickiego adresowany zarówno do studentów, doktorantów, naukowców, nauczycieli akademickich, jak i decydentów otwartych na głębokie reformy nauki i edukacji w Polsce. Może warto z tym głosem nawiązać dialog ? Jest słyszalny na wszystkich już kontynentach i w wielu środowiskach akademickich - nie tylko w Polsce.

Z poważaniem
Prezes fundacji NIEZALEŻNE FORUM AKADEMICKIE
Józef Wieczorek

----- Original Message -----
From: J.Wieczorek
To: KRASP - Biuro ; KRASP - Prof. Tadeusz Luty
Cc: Minister Edukacji i Nauki ; RGSW ; SRiZUN ; KRUN
Sent: Monday, March 13, 2006 3:37 PM
Subject: O kłopotach w awansowaniu młodych naukowcówadres tego artykułu: www.nfa.pl//articles.php?id=204