www.nfa.pl/

:: List Prof. Andrzeja Udalskiego do NFA
Artykuł dodany przez: nfa (2006-01-31 05:37:59)

Szanowny Panie,

Bardzo dziekuję za list i miłe słowa. Cieszę się, że moje 'sprostowanie' spotkało się z pozytywnym przyjęciem.
Artykuł (1) trochę jednak nas dotykał, stąd moja reakcja.
Rzadko, bo rzadko, ale czasem oglądam Waszą działalność. Z wieloma rzeczami się zgadzam, z kilkoma mniej. Pewnie jest to specyfika dyscypliny, ale akurat w astronomii, gdzie nawet za najgłębszej komuny kontakty z Zachodem były aktywne, wykształcił się model uprawiania nauki w zachodnim stylu. Jeśli atmosfera jest rozsądna - w zasadzie nie są przeszkodą habilitacje czy inne tego typu administracyjne wymagania w robieniu karier przez naukowców.

Oczywiście zgadzam się z podstawowym faktem, że nauka polska powinna zostać głęboko zreformowana. Środki powinny być przeznaczane dla przede wszystkim dobrych naukowcow (a tacy w Polsce są i to nie mało) o czym każdy mówi, a praktycznie nic się nie robi. Oceny naukowców, instytutów, choć nigdy nie perfekcyjne (SCI, coraz popularniejszy index 'h') są standardem na Zachodzie - po co więc wyważać otwarte drzwi. Nawet przy tak mizernym finansowaniu nauki jak obecnie, mogłaby ona stać na dużo wyższym poziomie gdyby tylko mały ułamek środków był mniej marnotrawiony. Obawiam sie jednak, że próby reform są prawie z góry
skazane na niepowodzenie, bo demokracja z reguły prowadzi do rozwiązań przeciętnych, dalekich od jakichkolwiek rozsądnych zmian. To zresztą dotyczy nie tylko naukowców, ale i wielu innych grup zawodowych.

Życzę sukcesów i wytrwałości w działalności. Kropla drąży skałę, więc może jestem jednak zbyt pesymistyczny i uda się kiedyś coś choćby trochę
ruszyć. Jeśli znajdę kiedyś troszkę więcej czasu (choć trudno mi cokolwiek obiecać, bo jestem praktycznie zawsze w niedoczasie) może aktywniej będę zaglądał na Wasze strony.

Serdeczne pozdrowienia,

Andrzej Udalski

(1) Propaganda naukowego sukcesuadres tego artykułu: www.nfa.pl//articles.php?id=186