www.nfa.pl/

:: Niedoceniona gwiazda polskiej nauki
Artykuł dodany przez: nfa (2006-01-25 10:23:21)

Cezary Wójcik

Niedoceniona gwiazda polskiej nauki


My tutaj na forum krytykujemy polską naukę, a tymczasem tygodnik “Wprost” ujawnił w ostatnim numerze (Zaćmienie rozumu Tygodnik "Wprost", Nr 1207, 29 stycznia 2006 http://www.wprost.pl/ar/?O=86247) wybitne osiągnięcia profesora dr. n.med. Andrzeja Brodziaka, kierownika Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiej Akademii Medycznej w Bytomiu. Wielu amerykańskich, japońskich i niemieckich uczonych może tylko pozazdrościć dorobku panu profesorowi doktorowi habilitowanemu nauk medycznych Andrzejowi Brodziakowi. Według tygodnika „Wprost” profesor Brodziak umieścił na oficjalnych stronach ŚAM stwierdzenie, iż "Narząd rodny to masywna czarna dziura, która zazwyczaj znajduje się w centrum galaktyki spiralnej". Muszę przyznać, że nie mogłem w to uwierzyć, gdyż przecież Centralna Komsja d/s Tytułów i Stopni Naukowych nie dopuściłaby autora takiego stwierdzenia do habilitacji, a tym bardziej do profesury, więc musiałem osobiście sprawdzić, czy dobre imię Pana Profesora nie zostało naruszone. Na anglojęzycznej stronie tejże kliniki (http://www.slam.katowice.pl/jednostki/5klinchw/eng5klinchw.html#osiagniecia), będącej swoistą reklamówką polskiej nauki i medycyny dla całego świata, znajduje się krótki zarys osiągnięć naukowych jej kierownika. Powyższego stwierdzenia nie znalazłem na polskojęzycznych stronach kliniki, do których dostęp w pośpiechu zablokowano. Uwadze działającego w pośpiechu cenzora umknęła jednak strona anglojęzyczna. Jako histologowi i biologowi komórki włosy mi stanęły na głowie, gdy przeczytałem tam o pracy w której Pan Profesor stawia hipotezę, że astrocyty są receptorami i transmiterami cyklu słonecznego oraz pola geomagnetycznego planet. Dalej dowiedziałem się o wpływach znaków zodiaku na umieralność z powodu nowotworów i chorób serca. Co więcej, wygląda na to, że klinika serwuje pacjentom leczenie za pomocą pól elektromagnetycznych przy pomocy jakiegoś urządzenia zbudowanego przez Wydział Fizyki UJ najwyraźniej w ramach wspólnego grantu z KBN-u (NN-048/1994-1996).

Ów magiczny aparat ma w swojej pamięci „sygnały rezonansu Schumanna nagrane w Bieszczadach”. Jakby tego jeszcze było mało, Pan Profesor reklamuje jako swoje wybitne osiągnięcia naukowe takie swoje tytuły, jak „Gwiazdy a ty”. Plik tłumaczenia w języku angielskim jest do pobrania z serwera Akademii Medycznej, jednak połączenie ftp jest zablokowane (czyżby interwencja JM Rektora?). Podobnie jak wielu polskich uczonych i lekarzy, profesor Brodziak zmuszony jest dorabiać na boku. Licząc zapewne na międzynarodową sławę i rozgłos, profesor Brodziak zachęca okropną angielszczyzną pacjentów z zagranicy do wybrania się do Poslki celem złożenia mu wizyty w jego prywantym gabinecie (http://www.angelfire.com/ab2/brodziak). Zamieszczam cytat w oryginale: There are some serious reasons to travel from abroad and visit me. It can be useful when somebody suffer, in fact by reason of the deficit of meaning for his life and has permanent bad mood or masked depression. I have published very known papers and books related to the optimistic, energetizing world picture, it means the theory of the meaning of human life for destiny of the Universe. My approach is much more efficient then typical philosophical counseling . Gdybym był bogatym cierpiącym Amerykaninem, wolałbym jednak pojechać do mnichów tybetańskich lub nad Amazonkę, gdzie rośnie Vilcacora, a Wielki Czakram Południa oddziaływuje na umysł w rytm cyklu słonecznego…

* * *
Nie chcę zanudzać czytelników dalszą listą osiągnięć Pana Profesora, który w RP nie tylko prowadzi badania naukowe i naucza przyszłych lekarzy, lecz także leczy chorych ludzi za pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia (sic!). Osiągnięcia naukowe profesora Brodziaka dedykuję wszystkim zwolennikom tezy, że utrzymanie habilitacji oraz profesury nadawanej przez Prezydenta jest niezbędne dla zapewnienia wysokiej jakości kadr w polskiej nauce.

Cezary Wójcikadres tego artykułu: www.nfa.pl//articles.php?id=184