Strona główna    Kontakt z Redakcją NFA    Logowanie  
Szukaj:

Menu główne
Aktualności:
Gorący temat
NFA w mediach
NFA w opiniach
Jak wspierać NFA
Informacje

Linki

Rekomenduj nas
Redakcja
Artykuły
Nowości
Europejska Karta     Naukowca
Patologie środowiska     akademickiego
Oszustwa naukowców
Mobbing w środowisku     akademickim
Etyka w nauce i edukacji
Debata nad Ustawą o     Szkolnictwie Wyższym
Perspektywy nauki i     szkolnictwa wyższego
Czarna Księga     Komunizmu w Nauce i     Edukacji

Wszystkie kategorie
Inne
Reforma Kudryckiej
Postulaty NFA
Reformy systemu nauki
WHISTLEBLOWING
NFA jako WATCHDOG
NFA jako Think tank
Granty European Research Council
Programy,projekty
Kij w mrowisko
Kariera naukowa
Finanse a nauka
Sprawy studentów
Jakość kształcenia
Społeczeństwo wiedzy
Tytułologia stosowana
Cytaty, humor
Listy
Varia
Czytelnia
Lustracja w nauce i edukacji
Bibliografia NFA - chronologicznie
Subskrypcja
Informacje o nowościach na twój e-mail!
Wpisz swój e-mail i naciśnij ENTER.

Najczęściej czytane
Stanowisko NIEZAL...
Tajne teczki UJ, ...
Mobbing uczelniany
Amerykańska konku...
Inna prawda o ucz...
Powracająca fala ...
Darmowy program a...
O nauce instytucj...
Urodzaj na Akadem...
Jasełka akademick...
Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Strefa NFA
Statystyki

użytkowników: 0
gości na stronie: 3


Polecamy

NFA na Facebook'u

Ranking Światowych Uczelni 2009Artykuły > Varia > REFLEKSJE PO KONFERENCJI "PRZYSZŁOŚĆ UNIWERSYTETÓW W POLSCE i UNII EUROPEJSKIEJ
Zbigniew Mitura

REFLEKSJE PO KONFERENCJI "PRZYSZŁOŚĆ UNIWERSYTETÓW W POLSCE i UNII EUROPEJSKIEJ


W dniu 12 października odbyła się w Warszawie konferencja zatytułowana "Przyszłość uniwersytetów w Polsce i Unii Europejskiej". Miałem okazję wziąć udział w tym spotkaniu jako reprezentant Niezależnego Forum Akademickiego (NFA). Konferencja zorganizowana była przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Polskie Forum Strategii Lizbońskiej. Osobom zainteresowanym opisem pełnego programu obrad polecam zajrzeć na strony organizatorów: www.psfl.pl.

Poniżej pragnę przedstawić krótkie omówienie spotkania z punktu widzenia strategii zmian na uczelniach, proponowanych przez NFA. Warto tutaj przypomnieć, że NFA opowiada się za ukierunkowaniem systemu organizacyjnego polskich uczelni w stronę modelu anglosaskiego, tj. wprowadzenia silnego powiązania uczelni z gospodarką, wprowadzenia autentycznej mobilności i aktywności zawodowej kadry naukowej, oraz zminimalizowania roli formalnych przywilejów związanych z posiadanymi stopniami i tytułami naukowymi.

Wróćmy więc do konferencji. Wzięło w niej udział około 200 osób. Konferencja podzielona była na cztery części. Część pierwsza miała charakter oficjalny. Trzy pozostałe miały formę sesji panelowych. W części oficjalnej krótki referat otwierający przedstawił Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Michał Seweryński. Niestety tuż po jego wygłoszeniu, z uwagi na liczne obowiązki w tym dniu, Pan Minister zmuszony był opuścić salę obrad. Zebrani przyjęli to z odrobiną żalu, ale też jednocześnie z pełnym zrozumieniem.

W pierwszej sesji panelowej zatytułowanej "(Re)Definiując uniwersytet - modele uniwersytetu na rozdrożu" bardzo interesujące wystąpienie zaprezentowała doktorantka Magdalena Krawczyk z Instytutu Studiów Społecznych, UW. Przedstawiła ona rzetelnie różne modele uczelni funkcjonujące w przeszłości i obecnie, zarówno w Europie, jak też w Stanach Zjednoczonych. Także bardzo ciekawe wystąpienie w tej sesji miał Clifford Bates z Centrum Studiów Amerykańskich, UW oraz Norwich University, Vermont, USA. Amerykański gość właściwie nie pozostawił suchej nitki na polskim systemie edukacji wyższej. Wskazał on na zupełne oderwanie procesu kształcenia polskich studentów od rzeczywistości gospodarczej. Poruszył też sprawę "specyficznych grup akademickich" działających na prywatnych uczelniach w oparciu o korzystne dla siebie wykorzystywanie sformalizowanego systemu polskich stopni i tytułów naukowych (prowadzącego w praktyce do wieloetatowości). Referat amerykańskiego gościa był zaprezentowany przejrzyście i z humorem co spowodowało to, że został odebrany przez salę dość przyjaźnie.

Jeśli chodzi o sesję zatytułowaną "Jakie są oczekiwania gospodarki wobec uniwersytetów?" to warto wspomnieć o wystąpieniu Sebastiana Mikosza, Dyrektora Zarządzającego firmy Amrop Hever. Wskazał on negatywną, dużą hermetyczność naszego środowiska akademickiego. Zasugerował także, że gdyby ze strony uczelni występowało faktyczne zainteresowanie szerszą
współpracą z gospodarką, to współpracę taką stosunkowo
prosto można byłoby osiągnąć wprowadzając odpowiednie
instrumenty zwolnień podatkowych dla firm.strony: [1] [2]
nfa.pl

© 2007 NFA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.018 | powered by jPORTAL 2