Strona główna    Kontakt z Redakcją NFA    Logowanie  
Szukaj:

Menu główne
Aktualności:
Gorący temat
NFA w mediach
NFA w opiniach
Jak wspierać NFA
Informacje

Linki

Rekomenduj nas
Redakcja
Artykuły
Nowości
Europejska Karta     Naukowca
Patologie środowiska     akademickiego
Oszustwa naukowców
Mobbing w środowisku     akademickim
Etyka w nauce i edukacji
Debata nad Ustawą o     Szkolnictwie Wyższym
Perspektywy nauki i     szkolnictwa wyższego
Czarna Księga     Komunizmu w Nauce i     Edukacji

Wszystkie kategorie
Inne
Reforma Kudryckiej
Postulaty NFA
Reformy systemu nauki
WHISTLEBLOWING
NFA jako WATCHDOG
NFA jako Think tank
Granty European Research Council
Programy,projekty
Kij w mrowisko
Kariera naukowa
Finanse a nauka
Sprawy studentów
Jakość kształcenia
Społeczeństwo wiedzy
Tytułologia stosowana
Cytaty, humor
Listy
Varia
Czytelnia
Lustracja w nauce i edukacji
Bibliografia NFA - chronologicznie
Subskrypcja
Informacje o nowościach na twój e-mail!
Wpisz swój e-mail i naciśnij ENTER.

Najczęściej czytane
Stanowisko NIEZAL...
Tajne teczki UJ, ...
Mobbing uczelniany
Amerykańska konku...
Powracająca fala ...
Inna prawda o ucz...
O nauce instytucj...
Darmowy program a...
Jasełka akademick...
Urodzaj na Akadem...
Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Strefa NFA
Statystyki

użytkowników: 0
gości na stronie: 10


Polecamy

NFA na Facebook'u

Ranking Światowych Uczelni 2009Artykuły > Finanse a nauka > Dziwny jest ten świat
Józef Wieczorek

Dziwny jest ten świat


Motto:
Dziwny ten świat,
świat ludzkich spraw,
czasem aż wstyd przyznać się.
A jednak często jest,
że ktoś słowem złym
zabija tak, jak nożem.

Czesław Niemen


Ostatnio środowisko akademickie porusza całą opinię publiczną krzywdą jaka jest mu gotowana.
Doszło bowiem do tego, że jedna członkini środowiska akademickiego, profesor na katedrze uniwersyteckiej, jak się tylko dorwała do rządów, trzymając w rękach finanse państwa, oświadczyła, że koszta uzyskania przychodów akademickich muszą być zmniejszone, a nie równo określone - jako 50% bez względu na to jaki to przychód naukowy (czy jego realny brak) zostanie osiągnięty. Środowisko poczuło się tak, jakby ktoś szykował skok na ich zagwarantowaną dotąd prawem kasę. Fakt, że do tej pory środowisko nie było do tego przyzwyczajone bo samo dokonywało skoku na kasę państwową, tzn. kasę podatników i rezultaty tych skoków nie były takie złe skoro na swoich pozycjach wyjściowych środowisko trzymało się długo i wytrwale. Co prawda krzyczało od dawna, że stoi nad przepaścią i jak tak dalej pójdzie to do przepaści wpadnie, dla katastrofy państwa całego, ale mimo dalszych skoków nic takiego się nie stało. Albo przepaść była źle zlokalizowana, albo mimo skoczenia w przepaść nikt negatywnych skutków tego nie zauważył. Mimo coraz to bardziej zaawansowanych technik obliczeniowych jakoś nie zauważono w Polsce pozytywnych relacji między nakładami na naukę i jej rezultatami lub inaczej mówiąc nie zauważono, że 'przychody naukowe' w jakikolwiek sposób zależą od kosztów ich uzyskania. Tak jest w innych systemach, ale chyba nie w naszym.

Co więcej środowisko nie tylko nie jest poruszone, ale nawet w najmniejszym stopniu nie jest zainteresowane, aby ten przychód naukowy (niewątpliwie z trudem uzyskany) ujawnić przez podatnikami - aby ten moherowy podatnik zobaczył co też to przybyło po opróżnieniu części jego kieszeni. Co to, to nie !
Przygotowano z kieszeni podatnika tzw. bazy danych, ale żeby tak umieścić w nich dane o przychodach - to by już było za wiele ! Umieszczono tylko dane o kosztach uzyskania przychodów a przychodów jak nie było widać, tak nie widać . 'Bazy danych' takich danych nie zawierają, albo zawierają w minimalnym stopniu. (wyjątki w okolicach 20 %) np. http://www.nfa.pl/articles.php?id=218
'Bazy danych' zawierają 'listy', które są wymieszane tak jak listy IPNu, po ujawnieniu, których był krzyk, że to dane wymieszane ( wymieszanie krzywdzących i skrzywdzonych, bez rozróżnienia). W przypadku 'baz danych' KBN prawie nikt nie krzyczał. Wymieszano bez rozróżnienia - w zdecydowanej mierze ( ok. 70-80%) - 'niedane' tych, którzy przychodu nie uzyskali, tych których przychód był znikomy, albo i negatywny (ujemny), oraz tych którzy mieli dochód znakomity - tym niemniej w bazach nie umieszczony !
Pod petycją aby bazy wreszcie wypełnić
http://www.nfa.pl/articles.php?id=236, aby było tak jak być powinno, niemal nikt nie chciał się podpisać. Widać na jasności w kwestii przychodów niemal nikomu nie zależy.
Bo i o co walczyć ? Czy to napełni kieszenie petentów ? Co gorsza, to może wielu kieszenie opróżnić, tak jak tym, którzy się tego wypełnienia baz danych od dawna domagali, a nawet swoją ofertę wypełniacza przedkładali.strony: [1] [2] [3]
nfa.pl

© 2007 NFA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.019 | powered by jPORTAL 2