Strona główna    Kontakt z Redakcją NFA    Logowanie  
Szukaj:

Menu główne
Aktualności:
Gorący temat
NFA w mediach
NFA w opiniach
Jak wspierać NFA
Informacje

Linki

Rekomenduj nas
Redakcja
Artykuły
Nowości
Europejska Karta     Naukowca
Patologie środowiska     akademickiego
Oszustwa naukowców
Mobbing w środowisku     akademickim
Etyka w nauce i edukacji
Debata nad Ustawą o     Szkolnictwie Wyższym
Perspektywy nauki i     szkolnictwa wyższego
Czarna Księga     Komunizmu w Nauce i     Edukacji

Wszystkie kategorie
Inne
Reforma Kudryckiej
Postulaty NFA
Reformy systemu nauki
WHISTLEBLOWING
NFA jako WATCHDOG
NFA jako Think tank
Granty European Research Council
Programy,projekty
Kij w mrowisko
Kariera naukowa
Finanse a nauka
Sprawy studentów
Jakość kształcenia
Społeczeństwo wiedzy
Tytułologia stosowana
Cytaty, humor
Listy
Varia
Czytelnia
Lustracja w nauce i edukacji
Bibliografia NFA - chronologicznie
Subskrypcja
Informacje o nowościach na twój e-mail!
Wpisz swój e-mail i naciśnij ENTER.

Najczęściej czytane
Stanowisko NIEZAL...
Tajne teczki UJ, ...
Mobbing uczelniany
Amerykańska konku...
Powracająca fala ...
Inna prawda o ucz...
Darmowy program a...
O nauce instytucj...
Jasełka akademick...
Urodzaj na Akadem...
Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Strefa NFA
Statystyki

użytkowników: 0
gości na stronie: 7


Polecamy

NFA na Facebook'u

Ranking Światowych Uczelni 2009Artykuły > Oszustwa naukowców-plagiaty, nieuczciwości i nierzetelności > Skandal Koreański – podsumowanie.
Henryk Korta

Skandal Koreański – podsumowanie.


W najnowszych doniesieniach prasowych (29.12.2005) na łamach „The Korea Times” (http://times.hankooki.com/tech/cyber_plaza.htm) z godziny 17:54 GMT, komisja naukowa Uniwersytetu Narodowego w Seulu, potwierdziła rozmyślne fabrykowanie danych i fałszerstwo wszystkich publikowanych na łamach „Science” wyników badań dotyczących jedenastu klonowanych linii komórek macierzystych. Oznacza to, iż profesor Hwang Woo – Suk, a także ponad 30 osobowy zespół jego naukowych współpracowników, ostatecznie utracił wszelką wiarygodność.
Wiarygodność, w odróżnieniu od autorytetu kreowanego przez media, zbyt łatwo i bezkrytycznie zastępowana jest przez wielu współczesnych naukowców AUTORYTETEM. Co gorsza, opartym na bardzo powszechnym aksjomacie o nieomylności wielkich zespołów naukowych. Taki wniosek można wysnuć z wypowiedzi jednego z czołowych badaczy, publikowanej na łamach „Nature”
(http://www.nature.com/news/2005/051219/full/4381056a.html): Others are questioning Schatten's role. He promoted the South Korean group in the West, and was senior author on the 2005 paper, although he did not perform any of the experiments it describes. "The lesson I've learned is that I would not be a co-author on a paper unless I was essentially willing to stake my entire career on every piece of data in that paper," says cloning researcher Kevin Eggan of Harvard University in Cambridge, Massachusetts.
Najnowsze komentarze na łamach „Science” (http://sciencemag.org/scitext/hwang2005/) i „Nature”, nie podważają ewidentnego fałszerstwa, lecz skupiają się na wielu wcześniejszych „osiągnięciach” Hwanga. Dotyczą między innymi pierwszego klonowania psa (nazwanego „Snuppy”), który urodził się w sierpniu 2005 roku. Redakcje podobnie jak wspomniana na początku uniwersytecka komisja naukowa (SNU), prowadzą niezależne śledztwa w tej sprawie, a ich zakończenie planowane jest na połowę stycznia 2006 roku. Konsekwencje utraty wiarygodności Hwanga z całą pewnością w najbliższej przyszłości dotrą również do Polski. Rząd Koreański, który wydał na dotychczasowe badania zespołu ponad 40 mln. dolarów, opierając się na wcześniejszych niepokojących doniesieniach prasowych - 22 grudnia 2005 wstrzymał dalsze finansowanie tego typu badań. W ślad za tym seulska giełda zareagowała gwałtownym spadkiem akcji firm biotechnologicznych, a to z całą pewnością przyczyni się do kryzysu w dziedzinie badań nad komórkami macierzystymi na całym świecie (http://www.nature.com/nature/journal/v438/n7071/full/4381056a.html).

Henryk Korta 30.12.2005, 13:00 UTM
nfa.pl

© 2007 NFA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.021 | powered by jPORTAL 2