Strona główna    Kontakt z Redakcją NFA    Logowanie  
Szukaj:

Menu główne
Aktualności:
Gorący temat
NFA w mediach
NFA w opiniach
Jak wspierać NFA
Informacje

Linki

Rekomenduj nas
Redakcja
Artykuły
Nowości
Europejska Karta     Naukowca
Patologie środowiska     akademickiego
Oszustwa naukowców
Mobbing w środowisku     akademickim
Etyka w nauce i edukacji
Debata nad Ustawą o     Szkolnictwie Wyższym
Perspektywy nauki i     szkolnictwa wyższego
Czarna Księga     Komunizmu w Nauce i     Edukacji

Wszystkie kategorie
Inne
Reforma Kudryckiej
Postulaty NFA
Reformy systemu nauki
WHISTLEBLOWING
NFA jako WATCHDOG
NFA jako Think tank
Granty European Research Council
Programy,projekty
Kij w mrowisko
Kariera naukowa
Finanse a nauka
Sprawy studentów
Jakość kształcenia
Społeczeństwo wiedzy
Tytułologia stosowana
Cytaty, humor
Listy
Varia
Czytelnia
Lustracja w nauce i edukacji
Bibliografia NFA - chronologicznie
Subskrypcja
Informacje o nowościach na twój e-mail!
Wpisz swój e-mail i naciśnij ENTER.

Najczęściej czytane
Stanowisko NIEZAL...
Tajne teczki UJ, ...
Amerykańska konku...
Mobbing uczelniany
O nauce instytucj...
Inna prawda o ucz...
Powracająca fala ...
Urodzaj na Akadem...
Jasełka akademick...
Darmowy program a...
Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Strefa NFA
Statystyki

użytkowników: 0
gości na stronie: 449


Polecamy

NFA na Facebook'u

Ranking Światowych Uczelni 2009







Komentarze do "GORĄCY TEMAT: Rankingi uczelni"

alez tu frustracja panuje.... - 2007-03-17 11:07:18
Oj decent2, docent2.... zrob choc taki wysilek by docenic cudza ciezka prace... Ale widac Ciebie nawet na to nie stac.... genom SM..
autor: ~Sceptyk

rankingi i zawody informatyczne - 2007-03-16 22:24:58
Sukcesy w konkursach programistycznych są jak sukcesy w Wielkiej Grze. Ktos wygrywa nagrode, ze wyszkolil sie tylko w waskiej grupie zadan treningowych. Jezeli tematyke chocby z informatyki przesunie sie nieznacznie, to klapa, sukces sie konczy. Sa np. studenci, na jednym z trzech wspomnianych uniwersytetow, ktorzy odniesli zasluzony sukces swiatowy i nie zdolali ukonczyc studiow informatycznych na tej uczelni. Sredni poziom wiedzy tych studentow jest porownywalny ze srednia pozostalych studentow. Uczelnia nie ma tutaj duzego znaczenia, tak jak nie ma znaczenia miejscowosc gracza Wielkiej Gry. Co do Permu, to studenci sie stamtąd przykladali do takich zawodow, bo nagrody finansowe duzo znaczyly w porownaniu z zarobkami w ich kraju. Sukcesy wiec oprocz treningu maja zachete finansowa. W oczywisty sposob dla studentow z krajow zachodnich nagroda 1000 dolarow to nic takiego i zarobic mozna w przyjemniejszy sposob, czesto rowniez bez bezmyslnego trenowania tych samych zadan i przykladow.
autor: ~docent2

zawody informatyczne - 2007-03-16 14:31:45
Sukcesy w konkursach programistycznych mówą coś o studentach, ale niekoniecznie świadczą dobrze o uczelni. W Polsce studenci informatyki z 3 uniwersytetów: UW, UJ i UWr odnoszą w nich często sukcesy, ale (jak słusznie na tym forum wskazywano) uczelnie te (choć czołowe w Polsce) są gdzieś w ogonie w rankingach światowych. Przypominam sobie, że kilka lat temu jakieś zawody tego typu wygrała reprezentacja uniwersytetu w Permie (Rosja, pod Uralem). Żartowałem wtedy, że jeśli miałoby to świadczyć o wysokim poziomie tej uczelni w informatyce, to nasi doktoranci i uczeni powinni jeździć na staże nie do Heidelbergu, lecz właśnie do Permu. Sukcesy w tego typu imprezach to po prostu kwestia odpowiedniego treningu (wyćwiczenia specyficznych umiejętności) i motywacji studentów, by się wybić, by zaistnieć (bo będąc w słabej uczelni w inny sposób wybić się nie mogą). Możliwe, że studenci z renomowanych uczelni traktują takie zawody mniej prestiżowo, mniej poważnie.
autor: ~krl

Jeszcze do Docenta - 2007-03-15 22:27:00
Przypomnę Ci, że to właśnie ta amerykańska technologia, stworzona przez tych przegrywających z polakami amerykańskich studentów dokonała informatyzacji Polski. O ile komputer+drukarka+RJ45 w polskich urzędach, szkołach czy szpitalach można nazwać informatyzacją ;) Czy potrafisz wymieć chociaż jedną rzecz, technologię, którą wykorzystujesz codziennie, a którą zawdzięczamy polskiej nauce? Co Polak ma z nauki? W ogóle dlaczego Polska przeznacza pieniądze na badania? Ja nie potrafię odpowiedzieć na te pytania.
autor: ~33latek

Do Docenta i nie tylko. - 2007-03-15 22:11:57
Odpowiadając na twoje pytanie odnośnie UJ i informatyków. Informatyka to nie tylko programowanie i algorytmy. Informatyka dzisiaj to coś więcej. Nie wiem czy 900 miejsce UJ jest do końca zasłużone ale myślę, że aż tak bardzo nie mija się ono z rzeczywistością. My Polacy nie gramy i nawet nie staramy się grać w "tamtej" lidze. Wciąż jest tak, że jesteśmy my sami "w swoim sosie" i tam daleko "oni" czyli reszta świata. Mam wrażenie, że gdzieś w podświadomości czai się jednak potrzeba publikowania... Boimy się publikować. Nasze wyniki może nie są złe i być może są ciekawe ale często są niepublikowalne ponieważ są niesystematyczne lub wybrakowane i często pojawia się "odkrycie roku", będące w rzeczywistości artefaktem ;) To jeszcze bardziej pogłębia strach. Zupełnie niepotrzebnie, trzeba próbować raz, drugi, trzeci, poprawiać, usuwać...w końcu przejdzie. Potem będzie coraz łatwiej, dzięki walce z recenzentami zmieni się nasz warsztat i może coś dobrego się z tego kiedyś wykluje, np. jakiś zdolny doktorant, którego praca i nastawienie nie zostaną zmarnowane. Uważam, że publikować trzeba. Nawet jeśli nie po to aby się pokazać czy nabić uczelni punktów to po to aby się jednak czegoś nauczyć: "odkryłem 10000 niepoprawnych rozwiązań" - Faraday. Na początek zmieniłbym te nieszczęsne prace doktorskie. Na początek tylko z nauk ścisłych wprowadziłbym obowiązek publikowania, na początek 2-3 prac. Zmieniłbym również formę rozprawy: spięte publikacje i 30-40 stron wstępu wraz z dyskusją. Po co pisać 150 stronicowy esej skoro recenzenci z czasopism w znacznie większym stopniu zweryfikują wyniki. Doktorat drukowany w 100 egzemplarzach i rozesłany do każdej uczelni w kraju. Takie podejście ma same zalety dla systemu. Z miejsca odsuwa w cień oszustów i ściemniaczy. Widzi ktoś wady? Cztery lata akurat powinny wystarczyć, a dzisiaj średnia to pięć lat, często więcej. Reasumując. Moim zdaniem nie publikujemy ponieważ boimy się, mamy niechęć i opory. Nie ma co się dziwić więc, że nie widać nas nawet na horyzoncie. Dlatego nie rozumiem tylko dlaczego wciąż mamy nadzieję, że "tamta" liga jakoś nas zauważy np. poprzez uwzględnienie w rankingach.
autor: ~33latek

rankingi - 2007-03-15 15:56:24
Na pytanie docenta o 'informatyczne cuda' można odpowiedzieć na różne sposoby. Po pierwsze docent może mieć rację, że lista filadelfijska to ściema. Po drugie może poska młodzież nie jest mniej zdolna od młodzieży 'zagranicznej'? Po trzecie, może Polacy są drugim najinteligentniejszym narodem Europy (po Niemcach), jak widział to jeden pan (niestety z pamięci wypadło mi jego nazwisko)..
autor: ~marc

rankingi uniwersytetów - 2007-03-15 14:21:58
Jeśli UJ zajmuje 900 miejsce na świecie w dziedzinie informatyki, to jakim cudem ekipa studentów tej uczelni zajęła 2 miejsce na świecie w zawodach w programowaniu, za Rosjanami, a ekipę z MIT wyprzedzili również warszawiacy? Może więc coś jest nie do końca w porządku z tymi rankingami? Na pewno warto się z nimi liczyć, kiedy ktoś wybiera sie na stypendium czy konferencje do jakiegoś ośrodka... ale nie przesadzajmy z samobiczowaniem. Lista filadelfijska jest PŁATNA, figurują na niej równiez dziwne i bardzo niszowe czasopisma, nie ma zaś niektórych powszechnie uznanych - nawet w języku angielskim, takich jak 'Target'. Ponadto chciałbym zwrócić uwagę na niesłychanie wysoką pozycje uniwersytetu Pekińskiego w 'art & humanities' - to po prostu kpina, bo jeśli traktować to poważnie, stanowiliby po prostu ... osobną kategorię, jak ich demokracja.
autor: ~docent

sensowne informacje - 2006-03-06 13:09:43
Szkoda, ze do tej pory Aleks żadnej sensownej informacji nie zamieścił na NFA. Czekamy! Dla nas najwazniejsze są sensowne informacje sympatykow NFA.
autor: ~nfa

Re: ranking ekonomia - 2006-03-06 13:02:45
Nareszcie sensowna informacja. Dla mnie ciekawsze niż czołówka sa informacje o innych wydziałach ekonomicznych. Nawet do Turcji nam daleko...
autor: ~Aleks

ranking ekonomiczny - 2006-03-06 08:08:46
Zwracam uwage na post wilh i jego informacje o prof. Jacku Osiewalskim. Czyz nie jest wymownym, ze osoba, dzieki ktorej AE w Krakowie w ogole jest ujeta w rankingach podpisala sie pod listem protestacyjnym w sprawie przebiegu wyboru rektora AE? http://www.nasza-akademia.pl/l ist_prof.html
autor: ~itd

ranking: ekonomia - 2006-03-06 04:43:58
Szeroko dostepne sa rowniez specjalistyczne ranking wydzialow ekonmicznych w Europie i na swiecie. Eurpejska, czyli najblizsza, konkurencja przedstawia sie jak ponizej (ekonomisci wsrod nas zgodziliby sie, ze nie jest to 'bezposrednia konkurencja'). Rankingi oparte sa na liczbie i jakosci pubilikacji i cytowan. http://mitpress.mit.edu/catalo g/item/default.asp?ttype=6& ;amp;tid=12502 Europa: 1 Tilburg U Netherlands 2 London School of Econ UK 3 Tel Aviv U Israel 4 U College London, UK 5 U Cambridge UK 6 U Oxford UK 7 U Toulouse France 8 Hebrew U Israel 9 U Autonoma Barcelona-IAE Spain 10 U Amsterdam Netherlands W rankingu 120 europejskich uniwersytetow nie ma zadnych polskich wydzialow ekonomicznych (naturalnie nie ma ich tym samym w rankingu swiatowym 200 najlepszych wydzialow). Dla porownania, w europejskim rankingu znajduja sie po dwa uniwersytety tureckie i portugalskie; w swiatowym sa chinskie i indyjski. Inny popularny ranking wydzialow ekonomicznych (http://www.econphd.net/rankin gs.htm) tak przedstawia czolowke europejska 1 London School of Economics (LSE) UK 2 U Toulouse I (Sciences Sociales) France 3 Tilburg U Netherlands 4 Oxford U UK 5 Warwick U UK 6 U Amsterdam Netherlands 7 U Cambridge UK 8 European U Institute Italy 9 U Carlos III Madrid Spain 10 University College London UK Wsrod 321 uniwersytetow na swiecie nie ma zadnego polskiego (ani innego srodkowo-wschodnio europejskiego; jest jednak niemalo z krajow nie z 'pierwszego swiata': Chiny, Turcja, Indie, Chile, Argentyna, Brazylia, Meksyk). Co ciekawe, w pewnym metdologicznym wariancie rankingu, network ranking, ktory obejmuje publikacje wspolautorow pracownikow danej uczelni, jedna polska uczelnia jest klasyfikowana wsrod 361 wydzialow ekonomicznych na swiecie. Na 338 miejscu znajduje sie Akademia Ekonomiczna w Krakowie. Jak sie orientuje, to wyroznienie jest oparte na publikacjach (i dobrych kontaktach) jednego czlowieka, Jacka Osiewalskiego. W innych dostepnych i publikowanych rankingach wydzialow ekonmicznych (jest ich sporo, gdyz ekonometrycy doskonala swoje metody na danych dotyczacych publikacji i cytowan i siegaja gleboko, do miejsc, gdzie pojawiaja sie pojedyncze publikacje miedzynarodowe) nie ma sladow polskich AE, SGH i innych wydzialow ekonomiczych.
autor: ~wilh

Jeszcze o rankingach - 2006-03-05 11:33:57
Oczywiście najlepiej aby NFA była robiona wyłacznie przez jedną osobe ( bez wsparcia) a pozostali żeby ta pracę mogli swobodnie i wygodnie krytykowac bez wysilku ze swojej strony. Skoro ktos zrobil 90% to niech zrobi jeszcze dla nas te 10% bo po co my sie mamy fatygowac. Przy okazji warto sie zapoznać: http://www.nfa.pl/articles.php ?id=135 Materiały informacyjne o NIEZALEŻNYM FORUM AKADEMICKIM http://www.nfa.pl/infopage.php ?id=14 Jak wspierać NFA Artykuły o rankingach wraz z krytyczną analizą metodyki, kryteriów, miejsc polskich i okołopolskich mozna przesylac Redakcji NFA o kazdej porze dnia i nocy w światek, piatek i w niedzielę. Po co ma to robić jeden skoro może każdy.
autor: ~nfa

Jeszcze o rankingach - 2006-03-05 11:23:25
Jeszcze o rankingach słów pare. Jeśli podajecie czołówkę jakichś rankingów to podaweajcie też proszę informacje o polskich uczelniach (n. nie ma ich tam) oraz uczelniach naszych socjalistycznych sąsiadów. Dje to jakiś pogląd o naszej sytuacji. W końcu droga rozwoju naszych sąsiadow jest dość podobna, a taki Uniwersytet Karola z Pragi jest wysoko (ak dla nas). Jasne, że każdy może to sprawdzić, ale po co ma to robić każdy skoro może jeden. Informacja wtedy będzie pełniejsza.
autor: ~Irek

rankingi - 2006-03-05 06:35:49
Postulat Irka, aby ranking swiatowy odnosic do polskiej rzeczywistosci jest dosc dobry. Oczywiscie w sensnie scislym jest to dosc trudne, gdyz faktycznie jest to pytanie w stylu "na ktorym miejscu w swiecie sa klasyfikowane samochody zaprojektowane przez rodzimy polski przemysl". Ale zawsze jakies odniesienia mozna znalezc wskazujac np. miejsca Czechow, Chinczykow itd. Sugestia, ze kazdy moze sobie takie informacje znalezc sam jest dobra pod warunkiem, ze taki <potencjalny ktos> chce szukac. Podejrzewam, ze wielu decydentow zdecydowanie nie bedzie zainteresowanych takim szukaniem i to bynajmniej nie z powodu oszczedzania wlasnego czasu. Wiec dobrze jest taka prace wykonywac za nich, zwlaszcza jesli ktos juz dotarl do zrodel.
autor: ~Zbigniew Mitura

Top universities - 2006-03-05 05:38:53
Polskie uczelnie nie mieszczą sie w tych rankingach, które niestety nie uwzględniaja liczby prof belwederskich ani dr hab (te decydują o pozycji uczelni w polskich rankingach). Nauka ze swej natury jest globalna a nauka polska została słusznie z tej kategorii wyłączona podobnie jak kiedys demokracja socjalistyczna zostala wyodrębniona od demokracji bo z nia nic wspólnego nie miała. Każdy może sobie kliknąc na podane adresy, zalogowac się i zapoznac z całościa rankingu.
autor: ~nfa

Top univesities - 2006-03-05 03:31:49
Podawajcie dla porównania pozycje polskich uczelni i jeśli można (dla porównania) pozycje uczelni z krajow byłego bloku.
autor: ~Irek

Top non-university institutions in biomedicin - 2006-03-05 01:16:48
Top non-university institutions in biomedicine http://www.thes.co.uk/statisti cs/international_comparisons/2 005/top_non_university_institu tions_medicine.aspx 1 Scripps Research Institute US 2 National Institutes of Health US 3 Brigham and Womens Hospital US 4 Merck US 5 Memorial Sloan-Kettering Cancer Center US 6 Massachusetts General Hospital US 7 National Cancer Institute US 8 Medical Research Council UK 9 Max Planck Society Germany 10 Mount Sinai Medical Center US
autor: ~nfa

Top 100 biomedicine universities - 2006-03-05 01:15:44
Top 100 biomedicine universities http://www.thes.co.uk/statisti cs/international_comparisons/2 005/top_100_medical.aspx 1 Harvard University US 2 Cambridge University UK 3 Oxford University UK 4 Karolinska Institute Sweden 5 Stanford University US 6 Imperial College London UK 7 Johns Hopkins University US 8 Beijing University China 9 University of California, Berkeley US 10Melbourne University Australia
autor: ~nfa

The world's top social science universities - 2006-03-05 01:13:49
The world's top social science universities http://www.thes.co.uk/statisti cs/international_comparisons/2 005/top_social_science_univers ities.aspx 1 Harvard University US 2 London School of Economics UK 3 Oxford University UK 4 University of California, Berkeley US 5 Stanford University US 6 Yale University US 7 Massachusetts Institute of Technology US 8 Cambridge University UK 9 University of Chicago US 10 Princeton University US
autor: ~nfa

The world's top arts and humanities universi - 2006-03-05 01:12:05
The world's top arts and humanities universities http://www.thes.co.uk/statisti cs/international_comparisons/2 005/arts_and_humanities.aspx 1 Harvard University US 2 Oxford University UK 3 Cambridge University UK 4 University of California, Berkeley US 5 Yale University US 6 Beijing University China 7 Princeton University US 8 Melbourne University Australia 9 London School of Economics UK 10 Australian National University Australia cd ......
autor: ~nfa

Top non-university institutions in technology - 2006-03-05 01:10:22
Top non-university institutions in technology http://www.thes.co.uk/statisti cs/international_comparisons/2 005/top_non_unis_tech.aspx 1 AT&amp;T US 2 US Environmental Protection Agency US 3 Cern Switzerland 4 CSIRO Australia 5 Rutherford Appleton Laboratory UK 6 KFA Julich Germany 7 IBM US 8 Sandia National Laboratory US 9 Lawrence Livermore National Laboratory US
autor: ~nfa

top non-university institutions in science - 2006-03-05 01:08:56
top non-university institutions in science http://www.thes.co.uk/statisti cs/international_comparisons/2 005/top_non_unis_science.aspx 1 IBM US 2 - Brookhaven National Laboratory US 3 Cern Switzerland 4 - National Oceanic &amp; Atmospheric Administration US 5 Lawrence Livermore National Laboratory US 6 Argonne National Laboratory US 7 Nasa US 8 Max Planck Society Germany 9 Los Alamos National Laboratory US 10 National Inst of Standards &amp; Technology US
autor: ~nfa

The world's top 100 technology universities - 2006-03-05 01:07:11
The world's top 100 technology universities http://www.thes.co.uk/statisti cs/international_comparisons/2 005/top_100_tech.aspx 1 Massachusetts Institute Technol US 2 University of California, Berkeley US 3 Indian Institutes of Technology India 4 Stanford University US 5 Imperial College London UK 6 Cambridge University UK 7 California Institute of Technology US 8 Tokyo University Japan 9 National University of Singapore Singapore 10 Beijing University China cd ........
autor: ~nfa

The world's top 100 science universities - 2006-03-05 01:05:06
The world's top 100 science universities http://www.thes.co.uk/statisti cs/international_comparisons/2 005/top_100_science.aspx 1 Cambridge University UK 2 Oxford University UK 3 University of California, Berkeley US 4 Harvard University US 5 Massachusetts Institute Technol US 6 Princeton University US 7 Stanford University US 8 Tokyo University Japan 9 California Institute of Technology US 10 Imperial College London UK cd.......
autor: ~nfa

'World Universities' ranking on the Web - 2006-02-24 14:32:03
'World Universities' ranking on the Web The 'World Universities' ranking on the Web is an initiative of the Laboratorio de Internet (internetlab.cindoc.csic.es), a working group devoted to the quantitative study of the internet and specially the process of scholar communication in the Web. http://www.webometrics.info/to p3000.asp.htm 887 WROCLAW UNIVERSITY OF TECHNOLOGY 902 GDANSK UNIVERSITY OF TECHNOLOGY 923 JAGIELLONIAN UNIVERSITY 958 ADAM MICKIEWICZ UNIVERSITY POZNAN
autor: ~nfa

polskie uczelnie - 2006-02-18 14:38:19
Polskie uczelnie sa najlepsze na swiecie, ale w ilosci profesorow belwederskich i bezuzytecznej makulatury bedacej wynikiem pozoranctwa naukowego sluzacego do powolnego pzrybliza nia sie do belwederu!!! A przepasc sie bedzie poglebiala bo mlodemu pokoleniu dinozaury postkomunistyczne szykuja standardy nauczania, ktore sie maja nijak do tego co sie naucza na uczelniach z czolowek rankingowych. Bylo by smieszno gdyby nie az tak straszno :-(
autor: ~itd

Poskie uczelnie - 2006-02-18 13:31:40
A gdzie sa uczelnie z Polski? Jakie pozycje? Ktoś wie?
autor: ~Irek

ranking - 2006-02-18 13:01:16
Ten ranking jest nie do dyskutowania (bo chyba raczej nie bardzo jest o czym). Ten ranking jest do ROZESLANIA do polskich politykow wraz z ulotka o NFA. Niech podatnicy sami ocenia, czy obecny system szkolnictwa wyzszego w Polsce jest sluszny czy niesluszny, i czy propozycje NFA sa sensowne czy bezsensowne.
autor: ~Zbigniew

Pierwsza dziesiątka europejska - 2006-02-18 05:05:04
Pierwsza dziesiątka europejska 1 Cambridge University UK 2 Oxford University UK 3 Ecole Polytechnique France 4 London School of Economics UK 5 Imperial College London UK 6 ETH Zurich Switzerland 7 Ecole Normale Supérieure, Paris France 8 University College London UK 9 Edinburgh University UK 10Ecole Polytech Féd Lausanne Switzerland
autor: ~nfa

Pierwsza dziesiątka uczelni na świecie - 2006-02-18 05:03:50
Pierwsza dziesiątka uczelni na świecie 1 Harvard University US 2 Massachusetts Institute of Technology US 3 Cambridge University UK 4 Oxford University UK 5 Stanford University US 6 University of California, Berkeley US 7 Yale University US 8 California Institute of Technology US 9 Princeton University US 10 Ecole Polytechnique France
autor: ~nfa



podaj: imię
e-mail
temat
treść
 

© 2007 NFA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.093 | powered by jPORTAL 2