www.nfa.pl/

:: List do NFA w sprawie dyskryminacji obywateli polskich przy zatrudnianiu na stanowiskach naukowych
Artykuł dodany przez: nfa (2008-01-10 20:04:37)

List do NFA w sprawie dyskryminacji obywateli polskich

przy zatrudnianiu na stanowiskach naukowych

 

W 2001 roku zaproponowano mi stanowisko profesora nadzwyczajnego na Akademii Medycznej w Bydgoszczy (dzisiaj wchodzi w sklad UMK w Toruniu) pod warunkiem zrzeczenia się obywatelstwa polskiego.

Od 27 lat mieszkam w Holandii (teraz w Anglii) i tam uzyskalem stopień doktora nauk medycznych (Uniwersytet Nijmegen 1988). W latach 1994-2004 byłem w Holandii i Polsce pionierem Medycyny Paliatywnej. Zrzeczenie się obywatelstwa uważałem za uwłaczaj±ce i bardzo przykre.

Poczucie poniżenia spotęgowane było stosunkiem kolegów pofesorów: nie masz habilitacji to się tu nie liczysz a nawet jeden z kolegów wyraził się, że zdradziłem sprawę Polski dla pieniędzy i tytułów. Moje zarobki w złotych polskich oddawałem w całoci na rzecz badań naukowych mojego oddziału.

Pracowałem na Akademii, prowadz±c badania naukowe i uczestnicz±c w pracy dydaktycznej.Po zakończeniu kontraktu nie starałem się o jego przedłużenie.

Wyst±piłem w tej chwili o przywrócenie mi obywatelstwa polskiego. Mylę, że wielu kolegów mieszkaj±cych i pracuj±cych za granic± jest w tej samej sytuacji.

Kilka lat temu rozważałem powrót do Polski. Brak habilitacji jednak to uniemożliwił. Powtarzanie mojego doktoratu według przepisów polskich byłoby dla mnie jeszcze jednym poniżeniem.

Zdecydowałem się na zamieszkanie w Anglii. Do emerytury nie mam już zamiaru ubiegać się o żadne stanowiska w Polsce. Za zasługi w dziedzinie rozwoju Medycyny Paliatywnej w Europie, otrzymałem z r±k Jej Królewskiej Moci Królowej Beatrix (Holandia) najwyższe odznaczenie państwowe. Ze strony polskiej serdeczne podziękowania.

Z powazaniem

Dr. Zbigniew (Ben) Zylicz

Dyrektor medyczny

Dove House Hospice

Hull, Wielka Brytania

============================

Redakcja NFA - Nieco o autorze listu:


Ludzie nauki: dr Zbigniew Zylicz prof. CM UMK

http://nauka.opi.org.pl/raporty/opisy/osoby/119000/o119091.htm

Dr Zbigniew Żylicz nagrodzony

http://www.hospicja.pl/aktualnosci/news/4066.html

Innovations in End-of-Life Care- an international journal of leaders in end-of-life care

http://www2.edc.org/lastacts/archives/archivesNov02/zyliczbio.asp

Dutch Doctor of Compassion

http://www.americancatholic.org/Messenger/Jun1997/feature1_sidebar.asp
adres tego artykułu: www.nfa.pl//articles.php?id=460