Strona główna    Kontakt z Redakcją NFA    Logowanie  
Szukaj:

Menu główne
Aktualności:
Gorący temat
NFA w mediach
NFA w opiniach
Jak wspierać NFA
Informacje

Linki

Rekomenduj nas
Redakcja
Artykuły
Nowości
Europejska Karta     Naukowca
Patologie środowiska     akademickiego
Oszustwa naukowców
Mobbing w środowisku     akademickim
Etyka w nauce i edukacji
Debata nad Ustawą o     Szkolnictwie Wyższym
Perspektywy nauki i     szkolnictwa wyższego
Czarna Księga     Komunizmu w Nauce i     Edukacji

Wszystkie kategorie
Inne
Reforma Kudryckiej
Postulaty NFA
Reformy systemu nauki
WHISTLEBLOWING
NFA jako WATCHDOG
NFA jako Think tank
Granty European Research Council
Programy,projekty
Kij w mrowisko
Kariera naukowa
Finanse a nauka
Sprawy studentów
Jakość kształcenia
Społeczeństwo wiedzy
Tytułologia stosowana
Cytaty, humor
Listy
Varia
Czytelnia
Lustracja w nauce i edukacji
Bibliografia NFA - chronologicznie
Subskrypcja
Informacje o nowościach na twój e-mail!
Wpisz swój e-mail i naciśnij ENTER.

Najczęściej czytane
Stanowisko NIEZAL...
Tajne teczki UJ, ...
Mobbing uczelniany
Darmowy program a...
Amerykańska konku...
Inna prawda o ucz...
Powracająca fala ...
O nauce instytucj...
Urodzaj na Akadem...
Jasełka akademick...
Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Strefa NFA
Statystyki

użytkowników: 0
gości na stronie: 8


Polecamy

NFA na Facebook'u

Ranking Światowych Uczelni 2009Artykuły > Oszustwa naukowców-plagiaty, nieuczciwości i nierzetelności > POD UCZELNIANYM DYWANEM
Marek Wroński

POD UCZELNIANYM DYWANEM


Akademia Pedagogiczna im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w maju 2006 r. obchodziła Jubileusz 60-lecia założenia uczelni. W Komitecie Honorowym znalazły się znane osobistości. W czasie dwudniowych uroczystości, w których wzięło udział wiele wybitnych postaci ze świata nauki, edukacji i kultury wręczono też doktorat honoris causa kardynałowi Dziwiszowi. Kilku zasłużonych profesorów tej najstarszej uczelni pedagogicznej w Polsce otrzymało prestiżowe medale Komisji Edukacji Narodowej, m.in. prof. Michał Śliwa, 60-letni politolog i historyk doktryn politycznych, były wieloletni rektor uczelni.
Uważnym Czytelnikom moich artykułów (FA 2/2005), nazwisko prof. Śliwy nie jest obce. To on będąc członkiem Komitetu Redakcyjnego kwartalnika „Dzieje Najnowsze” nie odniósł się do wydrukowanej tam recenzji książki Piotra Bilińskiego „Feliks Koneczny (1862–1949). życie i działalność. Ad astra, Warszawa 2001, która była wcześniej recenzowanym przez Niego doktoratem. Recenzent książki, prof. Rafał Stobiecki, zarzucił doktorowi Bilińskiemu plagiatowe przejęcia kilkunastu stron tekstu, które absolutnie nie uchodzą historykowi (patrz FA 6/2005). W całej tej sprawie prawie trzy lata milczała Rada Wydziału Humanistycznego AP w Krakowie i dopiero po publikacjach na łamach „Forum Akademickiego” podjęto formalną decyzję, potępiającą praktyki doktoranta, jednak nie unieważniając doktoratu.

Pismo z Poznania

Załatwienie tej sprawy zbiegło się z pismem z dnia 25 maja 2005 roku, które dziekan Wydziału Edukacyjnego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, skierował do dziekana Wydziału Pedagogicznego Akademii Pedagogicznej w Krakowie, dr hab. Bożeny Muchackiej. W piśmie tym, prof. Wiesław Ambrozik poinformował, że jego Rada Wydziału odrzuciła wniosek dr hab. Józefa Sowy z Katedry Pedagogiki Specjalnej AP (Kierownik Katedry: prof. Janina Wyczesany) o przeprowadzenie postępowania o nadanie mu tytułu profesora. Przyczyną był fakt, iż podczas przeglądu i oceny dorobku naukowego kandydata na profesora, stwierdzono, iż w jego książce profesorskiej „Proces Rehabilitacji” wydanej w 2004 r. w Warszawie przez Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem (Oddział Rzeszów), znajdują się obszerne fragmenty (około 30 stron tekstu) autorstwa dr hab. Franciszka Wojciechowskiego, przejęte ze wspólnie opublikowanej z dr Sową książki „Proces rehabilitacji w kontekście edukacyjnym”. Pozycję tę wydano w 2001 w rzeszowskim wydawnictwie „Fosze”. Znalazły się tam też schematy opracowane przez profesora Heliodora Muszyńskiego oraz prof. Władysława Dykcika – bez odniesienia do rzeczywistych autorów.
List z Poznania dziekan Muchacka w czerwcu 2005 r. przekazała ówczesnemu rektorowi, którym był prof. Michał Śliwa. Jego II kadencja zbliżała się ku końcowi, a rektorem-elektem został ówczesny prorektor ds nauki, prof. Henryk Żaliński.strony: [1] [2] [3] [4]
nfa.pl

© 2007 NFA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.036 | powered by jPORTAL 2