Strona główna    Kontakt z Redakcją NFA    Logowanie  
Szukaj:

Menu główne
Aktualności:
Gorący temat
NFA w mediach
NFA w opiniach
Jak wspierać NFA
Informacje

Linki

Rekomenduj nas
Redakcja
Artykuły
Nowości
Europejska Karta     Naukowca
Patologie środowiska     akademickiego
Oszustwa naukowców
Mobbing w środowisku     akademickim
Etyka w nauce i edukacji
Debata nad Ustawą o     Szkolnictwie Wyższym
Perspektywy nauki i     szkolnictwa wyższego
Czarna Księga     Komunizmu w Nauce i     Edukacji

Wszystkie kategorie
Inne
Reforma Kudryckiej
Postulaty NFA
Reformy systemu nauki
WHISTLEBLOWING
NFA jako WATCHDOG
NFA jako Think tank
Granty European Research Council
Programy,projekty
Kij w mrowisko
Kariera naukowa
Finanse a nauka
Sprawy studentów
Jakość kształcenia
Społeczeństwo wiedzy
Tytułologia stosowana
Cytaty, humor
Listy
Varia
Czytelnia
Lustracja w nauce i edukacji
Bibliografia NFA - chronologicznie
Subskrypcja
Informacje o nowościach na twój e-mail!
Wpisz swój e-mail i naciśnij ENTER.

Najczęściej czytane
Stanowisko NIEZAL...
Tajne teczki UJ, ...
Mobbing uczelniany
Darmowy program a...
Amerykańska konku...
Inna prawda o ucz...
Powracająca fala ...
O nauce instytucj...
Urodzaj na Akadem...
Jasełka akademick...
Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Strefa NFA
Statystyki

użytkowników: 0
gości na stronie: 5


Polecamy

NFA na Facebook'u

Ranking Światowych Uczelni 2009Artykuły > Oszustwa naukowców-plagiaty, nieuczciwości i nierzetelności > Koreański skandal ?
Henryk KORTA

Koreański skandal ?


W krajowych doniesieniach prasowych związanych z nauką (m/in. http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34138,3032632.html ), pojawiły się artykuły o tzw. skandalu koreańskim. Rzecz dotyczy osiągnięć niedawnego bohatera narodowego Korei Południowej, profesora Hwang Woo – Suk (sylwetka - krytycznym okiem; www.nature.com )
W jednej ze swoich prac publikowanych w „Science” (maj 2005 www.sciencemag.org/cgi/content/abstract/1112286 ) Hwang ogłosił, iż sklonował ludzkie embriony i wyprowadził z nich 11 linii komórkowych pasujących idealnie do konkretnych 11 pacjentów. Oznaczało to, iż w najbliższej przyszłości każdy z nas mógłby liczyć na regenerację uszkodzonych lub chorych organów naszego ciała, przez podanie genetycznie idealnie zgodnych, „wszystko naprawiających” komórek, bez ryzyka odrzucenia. Konsekwencją takiego odkrycia powinien być definitywny przełom w terapii nieuleczalnych chorób, a dla odkrywcy – ogromny prestiż i niewyobrażalne (jak na polskie warunki) możliwości kontynuacji badań. Od tej chwili każdy krok Hwanga był uważnie śledzony i interpretowany przez setki komentatorów, a to zawsze otwiera możliwość wniesienia „czegoś nowego” do całej sprawy. Skandal wybuchł miesiąc później, gdy lokalny dziennik telewizyjny odkrył, iż Hwang do klonowania użył komórek jajowych pobranych od dwóch młodych pracowniczek naukowych – podwładnych profesora (www.sciencemag.org/content/vol310/issue5753/index.dtl ).
To nieetyczne postępowanie stopniowo eskalowało w setkach publikacji na całym świecie do rangi „naukowego oszustwa”
(przykład: http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,wid,8125050,wiadomosc.html),
bez jednoznacznych naukowych dowodów fałszerstwa samych badań.
Od tego czasu gęstość wydarzeń (medialnych) znacząco wzrosła (chronologia na stronie: http://times,hankooki.com/tech/tech.htm), a od czwartku 15 grudnia br, kiedy współpracownik Hwanga, prof. Roh Sung-il ujawnił: „znany naukowiec sam przyznał mi się do fałszerstwa mówiąc, iż wszystkie linie sklonowanych komórek macierzystych jakie hodował obumarły w laboratorium”
(źródło: http://joongangdaily.joins.com/200512/16/2005121621311142139900090409041.html )
– kolejne wypowiedzi pojawiają się co kilka godzin.
W jednej z ostatnio publikowanych na łamach „The Korea Times” (http://times.hankooki.com/ ) prof. Hwang Woo-Suk zaprzeczył temu oświadczeniu i odrzucił oskarżenia jakoby miał sfałszować wyniki. Zapowiedział przedstawienie w ciągu dziesięciu dni konkretnych dowodów rzetelności swoich badań naukowych.
Do poszukiwania prawdy dołączył także: The Seoul National University (SNU) said on Sunday that it has launched a probe into the work of beleaguered professor Hwang Woo-suk as a first step to verify the authenticity of Hwang’s patient-specific stem cell research. W publikacji, która pojawiła się 18. grudnia 04:56 GMT. Od tej godziny na łamach „The Korea Times” pojawiło się jeszcze kilka artykułów pośrednio podważających wiarygodność Hwanga.
Komentowanie tego rodzaju wydarzeń, opartych na gorących materiałach prasowych - ociera się o hipokryzję - zwłaszcza w Polsce!. Wydaje się, że jest za wcześnie na formułowanie ostatecznych ocen. Warto poczekać na ostateczną weryfikację wyników przez niezależne grono naukowców – zapowiadane również przez redakcję „Science”...

Henryk Korta Gdynia 19.12.2005 11:00 UTM
nfa.pl

© 2007 NFA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.08 | powered by jPORTAL 2